Jozef Chrenšč

Námestie Slobody 73
Kysucké Nové Mesto
telefón: +421 948 000 242

VALETUDO MAXIMUM DONUM

Hypermobilita

Pre „hadiu ženu“ z cirkusu zázračná schopnosť, pre gymnastu dar z nebies alebo vydretý atribút posúvajúci ho k lepším športovým výsledkom, pre človeka trpiaceho degeneratívnym ochorením jeden zo sprievodných javov choroby, pre dieťa, ktoré si bez problémov vykrúca palce do neprirodzených polôh zábavka pre kamarátov, pre človeka s opakujúcimi sa vykĺbeniami ramien, čeľustí, či vyskakujúcimi stavcami bez zjavnej príčiny, utrpenie... hypermobilita má veľa tvárí a príčin, no jeden spoločný následok – bolesti chrbtice, opuchy kĺbov, nesprávne držanie tela.

Hypermobilita kĺbov (lat. hyper- nadmieru, mobilitas – ohybnosť), teda nadmerná pohyblivosť drobných kĺbov je žiaducim atribútom pri výkone niektorých športových aktivít na profesionálnej úrovni (gymnastika, balet, krasokorčuľovanie...), no len na obmedzenú dobu - často týchto jedincov vyradí z hry skôr pre nastupujúce ťažkosti pohybového ústrojenstva, ktorý nevyhnutne k výkonu športovej aktivity potrebujú. Skôr či neskôr sa táto fascinácia „gumenými končatinami“ mení na frustráciu z výskytu doteraz nepoznaných subjektívnych ťažkostí – opuchov kolenných kĺbov, bolestí krížov, blokád krčnej chrbtice a s tým súvisiacich ďalších ťažkostí (bolesti hlavy a i.)

Hypermobilita nie je len pridanou hodnotou vynútenou drilom športovcov v snahe prebojovať sa k lepším výsledkom, ale aj sprievodným javom určitých degeneratívnych ochorení, reumatických ochorení kĺbov, genetickou záležitosťou (hypermobilných ľudí je asi 5 percent z celkovej populácie).

Či už sme si hypermobilitu spôsobili sami neprimeranou športovou záťažou, zlozvykmi v rutinnom zamestnaní (celú pracovnú dobu zotrvávame v jednej pozícii - sedenie za počítačom, státie pri výrobnej linke vo fabrike, pri pulte v obchode...) alebo trpíme nedostatkom kolagénu vo väzivách, čím sa väzivá stávajú uvoľnenejšími a umožňujú tak kĺbom väčší rozsah než je žiaduce, alebo sme sa hypermobilní narodili, neprirodzená poloha kĺbov mimo svojich osí narúša celkovú biomechaniku pohybového aparátu, spôsobuje chybné postavenie panvy, bedier, ramien... váha tela nie je správne rozložená a zbytočne preťažujeme niektorú z oblastí viac. V danej oblasti vznikajú nepríjemné bolestivé opuchy, blokády, spazmy.

Keď vylúčime všetky patologické príčiny - netrpíme zápalovým reumatickým ochorením ani degeneratívnym poškodením (degeneratívne zmeny a nálezy na kĺboch sleduje ortopéd pomocou sonografického vyšetrenia) zistíme, že riešenie problémov spojených s hypermobilnými kĺbmi existuje a hypermobilitu dokážeme mierniť vhodným výberom cvičenia zameraným na stabilizáciu a správne používanie jednotlivých svalových partií (pozor, niektoré druhy cvičení strečingového typu – napr. joga, môžu hypermobilitu ešte viac prehlbovať). Na začiatok môže pomôcť masáž na odstránenie blokád vzniknutých nahromadeným napätím preťaženého svalstva, následne zafixovanie problémovej oblasti tejpovaním.

Hypermobilní ľudia by sa mali vyhýbať športom nadmerne zaťažujúcim kĺbový aparát – zjazdové lyžovanie, dvíhanie ťažkých váh, beh... naopak, vhodnými alternatívami môže byť beh na lyžiach, plávanie (tu opäť pozor, pri problémoch s krčnou chrbticou nie je vhodný štýl „prsia“). Nadváha je takisto nežiaducim faktorom.

© 2017 masazecvicenia.sk. Všetky práva vyhradené. Vytvoril webspot.